НАШИЯТ СЪВЕТ ЗА УСПЕХА НА НОВИЯ ВИ ЛОЗОВ МАСИВ
І – ПОДГОТОВКА НА ТЕРЕНА ЗА ЗАСАЖДАНЕ НА НОВИЯ ЛОЗОВ МАСИВ
1. Почистване на терена от камъни, риголване и всички обработки по подготовката на терена трябва да се извършат през лятото или най-късно през зимата преди засаждане, за да може почвата от замръзването и валежите през зимата да се слегне с цел да се избегнат така наречените
“джобове с въздух”.
2. За финалната подготовка в края на февруари или началото на март е нужно едно фрезоване няколко дни преди засаждането.
ІІ – ЛОЗОВИЯТ МАСИВ
1. Веднага след засаждането е нужно да се извърши поливане с 3 - 4 литра на всяко коренче, за да се слегне почвата около корените.
2. Второ поливане, в зависимост от измерените валежи, е нужно да се направил 15 дни след засаждането. Прилага се същото количество вода, както при първото и така се продължава докато младото растение не порасне до 10 - 15 см.
3. Не е препоръчително поливането с пулверизатор.
4. В никакъв случай да не се използва съд, в който е имало хербицид или друг препарат,способен да изгори коренчетата на растението.
III – ГРИЖИ ЗА ЛОЗИВИЯ МАСИВ
1. Многократно извършване на окопаване и ръчно култивиранe за премахване на плевелите, което ще позволи доброто развитие на младите растения.
2. Не използвайте хербициди (според нашияопит никой препарат за премахване на тревата не щади младите растения през първата година от развитието им). Ако обаче решите да използвате препарат нека вашия дистрибутор Ви го препоръча писменно (според промяната на климата наблюдаваме всяка година все повече и повече проблеми, дължащи се на употребата на хербициди).
IV – ТРЕТИРАНЕ
1. Препоръчва се третиране на младите насаждения срещу всички често срещани болести по лозата : мана, оидиум и т.н.
2. Използваните фитосанитарните продукти трябва да са подходящи за младите насаждения. Консултирайте се със своя дистрибутор на препарати.
V – ПОДРЯЗВАНЕ
1. В края на август и началото на септември, в зависимост от вегетацията на насаждението,можете да намалите височината на всяка лозичка до 35 - 40 см. Това ще подпомогневкореняването, заздравяването на спойката и ще се избягне заразяването с мана на по-младите леторости, които са повлекли по земята. В последствие да се извършват две обработки с медни препарати за правилно узряване.
НАШИЯТ СЪВЕТ ЗА УСПЕХ ПРИ ПРИСАЖДАНЕ НА СТАРИ ЛОЗЯ
ПРИСАЖДАНЕТО В СТАРИ ЛОЗЯ Е МНОГО СПЕЦИАЛНА ОПЕРАЦИЯ, КОЯТО В ПОВЕЧЕТО СЛУЧАИ МОЖЕ ДА ЗАВЪРШИ С ПРОВАЛ. ПОРАДИ ТАЗИ ПРИЧИНА НИЕ ВИ ДАВАМЕ НАШИТЕ НАЙ-ДОБРИ СЪВЕТИ ЗА
ПОСТИГАНЕ НА МАКСИМАЛЕН УСПЕХ ПРИ ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА НАСАЖДЕНИЯТА.
I. Задължително е, ако климатичните условия го позволяват да направите ямките за презасаждане възможно най-скоро след прибиране на реколтата. По този начин през идващата зима валежите и мразовете ще слегнат почвата във вътрешността им и ще премахнат
"джобовете с въздух".
II. За предпочитане е да се направят ямките за презасаждане с малка лопата. Издълбаването може да се осъществи и с помощта на класическа бургия, но да се избягва в глинести почви. Коренчетата на младото растение се развиват много по-добре в ямка направена с лопата, защото е по-широка и по-дълбока. Може също така преди запълването на ямката да се положи бавноразтворим тор, специален за дейността по презасаждане.
III. От края на Февруари е възможно започване на презасаждането. В този период може да се възползвате от последните зимни или от първите пролетни валежи.
IV. При изборът на растенията можеда се подходи по два начина:
• растения с обичайно подрязани корени между 0,5 и 1 см,
• растения с дълги корени.
За засаждането на последните ще трябва да разширите дупката с лопата до дълбочина от около 30 см и на широчина 30 см диаметър, за да можете да разположите корените на лозичката звездообразно след което да запълните до височината на спойката и да полеете обилно. Това решение е по-скъпо по отношение на работната ръка, но пък ще Ви осигури оптимално прихващане в сравнение с метода на скъсяване на корени. Вегетацията ще бъде също по-буйна в сравнение с растенията с порязани корени. Използването на силни подлоки от вида RU 140, P1103 е за препоръчване за да отстоява конкуренцията на съседните стари главини.
V. За предпочитане е да се засаждат растения с по-дълга подложка от нормалното, минимум 40 см. За да може по-бързо да порасне до първия ред тел и да може да се повдигне колкото се може по-скоро. Често срещано е с тази дължина на подложката, дори в годината на присаждането, малките лозички да могат да се захванат за конструкцията. Защитата посредством полиетилен по отношение на младите растения с цел предпазване от гризачи и хербициди също се препоръчва.
VI. Трябва да се предвидят минимум 1 – 2 поливки на лозичките през летния период. За предпочитане е да се разработи програма за попълване на празните места в масива за период от 2 до 3 години за да облекчат младите лозички, насадени в съседство със старите ( поливане, премахване на тревата, връзване).
VII. По отношение на лозички с отклонение от обичайните 40см (подложка и дълги корени), предназначени за попълване на празните места,е желателно да заявите поръчката си по-рано, с цел да успеем да Ви доставим подложки и клонове възможно най-добре адаптирани към тероара на Вашия лозов масив, защото количествата на тези подложки са ограничени.
Източник
http://www.winebg.biz/Syvet/syvet.htm